Close me

0 266 715 47 57

Haberler / BİCAN: AKARYAKIT ZAMLARI BİZİ ZAM YAPMAYA MECBUR BIRAKTI

BİCAN: AKARYAKIT ZAMLARI BİZİ ZAM YAPMAYA MECBUR BIRAKTI

1

Döviz fiyatlarındaki büyük artış araç filolarının yenilenmesi konusunda sıkıntılar yarattığını söyleyen Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, tüm olumsuzluklara karşın araçlarımızın yenilenmesi konusundaki çalışmalarımız devam ediyor dedi.

Hafta sonunda konu ile ilgili olarak İzmir Otobüs Fuarında araştırma yaptıklarını belirten Bülent Bican “ Bu fuarda da gördük ki dövizdeki artış araç fiyatlarında artışa neden olmuş. 310 liraya satılan araçların fiyatları 500 Bin liraya kadar yükselmiş. Bu artışa rağmen araç filomuzu yenileme çalışmalarımız devam ediyor.

Araç uzunlukları konusunda yönetmeliklerde değişiklik yapılması yönünde taleplerimiz var. Şöyle ki yönetmeliklere göre şehir içinde kullanılacak olan toplu taşıma araçları 8 ile 10 metre arasında oluyor. Bandırma’nın dar sokaklarına girmesi açısından yönetmeliğin araç uzunluklarında 5 ile 12 Metre şeklinde değişiklik yapmasını istiyoruz. Bu daha küçük araçlarla dar sokaklarda daha rahat hareket ederken trafikte da rahatlama olacaktır. Üstelik bu küçük araçların fiyatları daha makul olduğu için daha kısa sürede araç yenilemesini tamamlayabiliriz. Konuyla ilgili olarak UKOME ile görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu bir sonuç çıkacağını umut ediyoruz.

Araç yenileme konusunda bir başka sıkıntımız araç devirlerinde yaşanan sorunlardır. Yenilenme sebebiyle alınacak tüm araçlar ortak havuzdan karşılanacaktır. Bu da devirler de sorun oluyor. UKOME’ye bu konuda taleplerimiz söz konusu. Umuyoruz ki UKOME taleplerimizin karşılanması noktasında yapıcı bir tutum takınacaktır. Bu konuda son tarih 7-7 208 tarihidir. Bu tarihten sonra devir işlemleri Ulaşım Denetleme Komisyonuna geçecektir. ”

Kısa vade de benzin fiyatlarındaki yükseliş bizi de zor durumda bıraktı diyen Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican “ 16 Nisan tarihi itibariyle bizde zamlı tarifeye geçmek zorunda kaldık. Nakit binişlerde öğrenci biniş 1,5 Liraya, normal binişler de 2.25 liraya yükseldi. Kart binişlerinde herhangi bir zamlı tarife yoluna gidilmedi. Artış % 7 oranında yapılmıştır. Bu konuda vatandaşlardan anlayış bekliyoruz.

Edincik hattında ulaşımın tamamen bize devredilmesi yönünde taleplerimiz var. Bu gerçekleşirse bu hatta Doğanpınar ve Şirinçavuş Mahallerimizi de ekleyerek ulaşımda rahatlama öngörüyoruz. Vatandaşların bu yönünde talepleri bizlere ulaşmış durumda.”

Üniversite öğrencilerinin hastane Hattından ayrılma yönündeki isteklerini bildiklerini söyleyen Bülent Bican “ Üniversite ve Hastane hatlarının aynı güzergah üzerinde olması sebebiyle yönetmelikler gereği ayrı hat kullanmıyoruz. Üniversite öğrencileri için daha sık aralıklarla araç kaldırarak sıkıntıya geçici çözümler yaratıyoruz. Maalesef vatandaşa sizler bu araca binemezsiniz deme hakkına sahip değiliz.

Üniversite hattını Hastane Hattından ayırabilmemiz için Üniversitenin daha farklı bir noktadan giriş kapısı olması gerekiyor. O zaman iki hat birbirinden ayrılabilir. “ dedi.

Yeniliklerden Haberdar Olun